Bierki oraz jak się poruszają


Pionek

najsłabsza i zarazem najmniejsza bierka w szachach. Każdy z graczy rozpoczyna grę z ośmioma pionami na swojej drugiej linii. Pionek może poruszać się tylko do przodu, jeżeli nie ruszył się ze swojego miejsca startowego może przesunąć się o 2 pola do przodu, natomiast jeżeli pionek był już wcześniej ruszany to tylko o jedno pole. Pionki mogą zbijać pozostałe figury tylko po ukosie do przodu. Pionek bije bierkę przeciwnika, zajmując jej pole.

pionek

Pionek i jego możliwości

Goniec

Każdy z graczy rozpoczyna grę z dwoma gońcami. Jeden stoi pomiędzy królewskim skoczkiem i królem, a drugi – pomiędzy hetmanem i hetmańskim skoczkiem. Każdy z nich ma inny kolor. Jeden ma kolor czarny, a drugi biały. Goniec porusza się po ukosie bez ograniczeń (chyba że plansza się kończy). Goniec bije bierkę przeciwnika, zajmując jej pole.

goniec

Goniec i jego możliwości

Skoczek

Każdy z graczy rozpoczyna grę z dwoma skoczkami, stojącymi pomiędzy wieżą a gońcem. Ruch skoczka można opisać jako krok o jedno pole w pionie lub poziomie, a następnie drugi krok na ukos, w kierunku oddalającym go od pola startowego. Niekiedy mówi się, że porusza się on „po literze L”. Skoczek bije bierkę przeciwnika, zajmując jej pole.

skoczek

Skoczek i jego możliwości

Wieża

Każdy z graczy rozpoczyna grę z dwiema wieżami, stojącymi w narożnikach szachownicy. Wieża porusza się po liniach pionowych i poziomych, w dowolnym kierunku, o dowolną liczbę niezajętych pól. Wieża bije bierkę przeciwnika, zajmując jej pole.

wieża

Wieża i jej możliwości

Hetman

Najsilniejsza figura w szachach. W początkowym ustawieniu każdy z graczy ma jednego hetmana ustawionego obok króla. Hetman może poruszać się w dowolnym kierunku (poziomo, pionowo oraz na ukos) o dowolną liczbę wolnych pól, jest więc jakby jednocześnie i gońcem i wieżą. Hetman nie może przeskakiwać nad innymi bierkami. Hetman bije bierkę przeciwnika, zajmując jej pole.

hetman

Hetman i jego możliwości

Król

kluczowa figura w szachach. W tradycyjnym początkowym ustawieniu bierek król znajduje się pomiędzy hetmanem i królewskim gońcem, na pierwszej (ósmej) linii. Król może poruszać się o jedno pole w dowolnym kierunku (pionowo, poziomo lub na ukos), nie może jednak wejść na pole atakowane przez bierkę przeciwnika. Jak wszystkie inne bierki, król bije bierkę przeciwnika wchodząc na pole przez nią zajmowane (z zastrzeżeniem, że nie może to pole być atakowane przez inną bierkę przeciwnika).

król

Król i jego możliwości

Strona główna